آموزش آباکوس | دوره آباکوس | کلاس آباکوس

سرفصل های آموزشی دوره مقدماتی آباکوس Abaqus

در دوره مقدماتی آموزش آباکوس Abaqus محیط های زیر آموزش داده می شود.

 • مقدمه ای بر روش المان محدود (Finite Element)
 • معرفی نرم افزار آباکوس و قابلیت های آن
 • معرفی رویکردهای مدلسازی دوبعدی، سه بعدی و تقارن محوری
 • بررسی انواع المان ها (Solid, Shell, Truss)
 • تعریف مواد مختلف (Material Library)
 • تحلیل استاتیکی و دینامیکی (Static and Dynamic Analysis)
 • تحلیل خطی و غیر خطی (Linear and Non-linear)
 • تحلیل مواد کامپوزیتی (Composite Material)
 • کمانش (Buckling)
 • تحلیل حرارتی (Thermal Analysis)
 • فرکانس طبیعی (Natural Frequency)

مخاطبین دوره:
مهندسین مکانیک، هوافضا، ساخت و تولید، عمران از جمله افراد شرکت کننده در این دوره میباشند.

مدرس: دکتر دیوید ظریف پور

در ادامه لیست موضوعات مورد بحث در دوره جامع آباکوس به همراه توضیح مختصری درباره هر یک آورده شده است.

1) مقدمه ای بر المان محدود

اباکوس یک نرم افزار تحلیلی است که از تکنیک المان محدود برای حل مسایل استفاده می کند. داشتن شناخت نسبی از تئوری المان محدود یکی از لازمه های کار با نرم افزار آباکوس است. در این بخش، تئوری المان محدود به همراه نکات عملیاتی آن در نرم افزار آباکوس ارایه می گردد.

2) آشنایی با فضای کلی نرم افزار اباکوس

اباکوس یک نرم افزار گسترده است و در هر یک از ماژول های آن تنظیمات و گزینه های زیادی وجود دارد. در اولین جلسه این دوره، نگاهی گذرا به کلیه ماژول های آباکوس می شود و نحوه استفاده از هلپ آباکوس نیز آموزش داده می شود.

3) تحلیل استاتیکی

تقریبا می توان گفت که متداول ترین کاربرد اباکوس در تحلیل استاتیکی خطی و غیرخطی است. در این بخش نکات مربوط به انجام تحلیل های استاتیکی خطی و غیرخطی ارایه می شود.

4) آشنایی با انواع المان ها در آباکوس

در آباکوس طیف وسیعی از المان ها وجود دارد. هر یک از حلگر های آباکوس کتابخانه المان مخصوص به خود را دارند. در این بخش ضمن معرفی انواع المان های آباکوس، مساله ای یکبار با استفاده از المان های پوسته و یکبار با استفاده از المان های توپر حل می شود و نتایج بدست آمده با هم مقایسه می شوند.

5) تحلیل تماسی به صورت استاتیکی و دینامیکی

هر دو حلگر های اباکوس، قابلیت های فراوانی در انجام تحلیل های تماسی دارند. در این دوره مثال هایی از تحلیل تماسی با استفاده از هر یک از حلگر های آباکوس ارایه می شود.

6) مش بندی و پارتیشن بندی

مش مناسب اثر مستقیمی بر روی سرعت، صحت و دقت حل دارد. در حقیقت درستی تحلیل المان محدود به مش استفاده شده بستگی دارد. در این بخش، مجموعه ای از هندسه ها بررسی شده و به روش های مختلفی مش زده می شوند. در این بین انواع ابزارهای مش بندی در آباکوس اموزش داده می شود.

7) خروجی گرفتن از آباکوس

بعد از تکمیل شدن job، شما باید بتوانید خروجی مورد نظر خود را از اباکوس بگیرید. در این بخش ضمن بیان نکاتی در باب حوزه پلاستیسیته، نحوه اخذ انواع خروجی ها و کار با ابزارهای ماژول ویژوالیزیشن آموزش داده می شود.

8) تحلیل دینامیکی

اباکوس قابلیت های بی نظیری در حوزه تحلیل های دینامیکی دارد. در این دوره، مثال هایی از تحلیل دینامیکی خطی و غیرخطی در آباکوس آموزش حل می شود.

9) آشنایی با انواع روش های کدنویسی در آباکوس و آموزش اصلاح کیورد ها در آباکوس

در آباکوس سه روش کلی کدنویسی وجود دارد. در این بخش، هر سه این روش ها مورد بررسی قرار گرفته و از این بین، روش اصلاح کیوورد، بطور کامل آموزش داده می شود.

10) تحلیل شبه استاتیکی

یکی از قابلیت های مهم اباکوس در این است که شما می توانید با استفاده از استپ هایی نظیر dynamic implicit و dynamic explicit که ذاتا برای تحلیل های دینامیکی مورد استفاده قرار میگیرند، برای تحلیل های استاتیکی و شبه استاتیکی نیز استفاده نمایید. در این بخش با ذکر یک مثال، این تکنیک مهم آموزش داده می شود.

11) نحوه اعمال آسیب و انجام تحلیل شامل حذف المان

یکی از مهمترین قابلیت های اباکوس در تحلیل مناسب آسیب و حذف المان می باشد. در این بخش، ضمن آشنایی با فرمولاسیون آسیب، مثال هایی از نحوه اعمال حذف المان در آباکوس آموزش داده می شود. مثال های این بخش شبیه سازی برخورد سرعت بالا و تست کشش می باشد.

12) تحلیل های شکل دهی فلزات

در این بخش فرآیند نورد سرد به صورت دو بعدی و فرآیند کشش عمیق به صورت سه بعدی مدل سازی می شود و نکات مربوط به شبیه سازی فرآیند های شکل دهی حجیم و شکل دهی ورق بطور کامل بیان می شود.

13) تحلیل های حرارتی

در این بخش نحوه انجام تحلیل های حرارتی به منظور محاسبه توزیع دما و شار های حرارتی به همراه ذکر مثال آموزش داده می شود.

14) تحلیل های ترمومکانیکال

در این بخش نحوه انجام تحلیل های ترمومکانیکال که در آنها تغییرات دما سبب ایجاد تنش در ماده می شود مورد بررسی قرار میگیرد. در نرم افزار آباکوس، تحلیل های ترمومکانیکال به دو صورت کوپل یک طرفه و کوپل دو طرفه قابل انجام هستند. در این بخش نحوه انجام هر دو نوع این تحلیل ها آموزش داده می شود.

15) تحلیل های ارتعاشاتی

در این بخش نحوه انجام تحلیل های ارتعاشاتی شامل تحلیل مودال (محاسبه فرکانس های طبیعی سازه)، محاسبه پاسخ دینامیکی سازه و تحلیل مودال غیرخطی به همراه ذکر مثال آموزش داده می شود.

16) تحلیل کمانشی و پس کمانشی(کمانش غیرخطی)

در این بخش نحوه انجام تحلیل های کمانشی و پس کمانشی به همراه ذکر مثال بطور کامل آموزش داده می شود.

محیط های اباکوس

نرم افزار ABAQUS/CAE به محیط­های ده گانه­ای تقسیم شده است. این محیط­ها عبارتند از :

– محیط Part: در اين محيط كار مدلسازي هندسي قطعات انجام مي گيرد.

– محیط Property: در اين محيط كار تعريف خصوصيات مواد مورد تحليل، تعريف پروفيل سطح مقطع، نسبت دادن خواص تعريف شده به قطعات و…. انجام مي گيرد.

– محیط Assembly: در اين محيط كار مونتاژ قطعات مختلف در صورت وجود در يك تحليل انجام مي گيرد. در واقع موقعيت هندسي قطعات را كاربر تعيين مي كند.

– محیط Step: در اين محيط گامهاي حل مساله انتخاب مي شوند. در اينجاست كه كاربر نوع حل گر را نيز مشخص مي كند.

– محیط Interaction: در اين محيط خاصيت فيزيكي تماس بين سطوح تعيين مي شود.

– محیط Load: در اين محيط بارگذاري و شرايط مرزي تعيين مي گردد.

– محیط Mesh: در اين محيط كار المان بندي مدل انجام مي شود.

– محیط Job: در اين محيط با تعريف يك job، کاربر شروع حل مسئله را به پردازشگر اعلام می­کند.

– محیط Visualization: در اين محيط كاربر نتايج حل را مشاهده مي كند.

المان ها در اباکوس

با توجه به مهم بودن نوع تكنيك مش بندي و نيز نوع المان مورد استفاده، كاربر مي بايست اطلاعات بيشتري در زمينه المان ها داشته باشد. طیف وسیعی از المانها در اباکوس قابل استفاده است که از این جهت توانایی بسیار زيادي را به كاربر مي دهد تا بتواند انواع مختلف مسايل را مدل كرده و تحليل نمايد. در ادامه پنج ويژگي يك المان كه رفتار آن را معين مي سازند نام برده شده اند.

 • – خانواده
 • – درجات آزادی
 • – تعداد گره ها
 • – روش فرمول بندی
 • – روش انتگرال گیری

آباکوس

یکی از پرکاربردترین نرم ­افزارها در زمینه انجام آنالیزهای اجزای محدود، نرم­ افزار آباکوس (Abaqus) است.
این نرم افزار در سال 1978 توسط Paul Sorensen ، Bengt Karlsson وDavid Hibbitt ایجاد شد؛ در ابتدا برای کاربرد در انرژی هسته ای و مهندسی حفاری طراحی شده بود چرا که مهندسین در این شاخه ها به ابزاری برای مطالعه مسائل پیچیده و غیر خطی نیاز داشتند. از آنجا که این نرم افزار بر اساس مسائل غیر خطی بنا گذاری شده توانایی بالایی جهت شبیه سازی جهان واقعی دارد. نرم افزار آباکوس به کاربر توانایی مدل کردن پیچیده ترین پدیده ها را با در نظر گرفتن اثرات بسیار ظریف می دهد. بدین ترتیب با توسعه دامنه وسیع صنایع در سالهای 1980 تا 1990 این نرم افزار به عنوان نرم افزار منتخب در میان سایر نرم افزار ها جایگاه ویژه ای یافت.

نظر به اینکه اباکوس يك ابزار مدلسازي عمومي و گسترده مي باشد، استفاده از آن تنها محدود به تحليل هاي مكانيك جامدات و سازه (تنش – تغيير مكان ) نمي شود. با استفاده از نرم افزار آباکوس مي توان مسايل مختلفي نظير انتقال حرارت، نفوذ جرم، تحليل حرارتي اجزاء الكتريكي،اكوستيك، مكانيك خاك و پيزو الكتريك را مورد مطالعه قرار داد.

استفاده از نرم افزار اباکوس با وجود اينكه مجموعه قابليتهاي بسيار گسترده اي را در اختيار كاربر قرار مي دهد، كار نسبتا ساده اي مي باشد. پيچيده ترين مسايل را مي توان به آساني مدل كرد. به عنوان مثال مسايل شامل بيش از يك جزء را مي توان با ايجاد مدل هندسي هر جزء و سپس نسبت دادن رفتار ماده مربوطه به هر جزء و سپس مونتاژ اجزاء مختلف مدل كرد. در اغلب مدلسازي ها، حتي مدلهاي با درجه غير خطي بالا، كاربر مي بايست تنها داده هاي مهندسي نظير هندسه مساله، رفتار ماده مربوط به آن، شرايط مرزي و بار گذاري آن مساله را تعيين كند. در يك تحليل غير خطي، آباکوس به طور اتوماتيك ميزان نمو بار و تلرانسهاي همگرايي را انتخاب و همچنين در طول تحليل مقادير آنها را جهت دستيابي به يك جواب صحيح تعديل مي كند. در نتيجه كاربر بندرت مي بايست مقادير پارامترهاي كنترلي حل عددي مساله را تعيين كند.

نرم افزار آباکوس به محیط ­های ده گانه­ای تقسیم شده است. این محیط­ها عبارتند از :

– محیط Part: در اين محيط كار مدلسازي هندسي قطعات انجام مي گيرد. امکان وارد کردن مدل های هندسی از نرم افزارهای CAD  مثل کتیا و سالیدورکس نیز وجود دارد.

– محیط Property: در اين محيط كار تعريف خصوصيات مواد مورد تحليل، تعريف پروفيل سطح مقطع، نسبت دادن خواص تعريف شده به قطعات و…. انجام مي گيرد.

– محیط Assembly: در اين محيط كار مونتاژ قطعات مختلف در صورت وجود در يك تحليل انجام مي گيرد. در واقع موقعيت هندسي قطعات را كاربر تعيين مي كند.

– محیط Step: در اين محيط گامهاي حل مساله انتخاب مي شوند. در اينجاست كه كاربر نوع حل گر را نيز مشخص مي كند.

– محیط Interaction: در اين محيط خاصيت فيزيكي تماس بين سطوح تعيين مي شود.

– محیط Load: در اين محيط بارگذاري و شرايط مرزي تعيين مي گردد.

– محیط Mesh: در اين محيط كار المان بندي مدل انجام مي شود.

– محیط Job: در اين محيط با تعريف يك job، کاربر شروع حل مسئله را به پردازشگر اعلام می­کند.

– محیط Visualization: در اين محيط كاربر نتايج حل را مشاهده مي كند.