سالیدورک | سالیدورکس | سالیدورکز | آموزش سالیدورک | آموزش سالیدورکس

سرفصل های آموزشی دوره مقدماتی آموزش سالیدورک (سالیدورکس | سالیدورکز)

در دوره مقدماتی اموزش سالیدورک (سالیدورکس | سالیدورکز) Solidworks محیط های زیر در نرم افزار سالیدورکس آموزش داده می شود.

آشنایی با محیط نرم افزار و اصول اولیه مدلسازی

آموزش ماژول طراحی دو بعدی سالیدورکس | سالیدورک  Sketcher

آموزش ماژول طراحی سه بعدی سالیدورکس | سالیدورک  Part Design     

آموزش محیط طراحی مونتاژ سالیدورکس | سالیدورک  Assembly

آموزش محيط نقشه کشی سالیدورکس | سالیدورک  Drafting

آموزش وابسته سازی قطعات parametric design

سرفصل های آموزشی دوره پیشرفته آموزش سالیدورک (سالیدورکس | سالیدورکز)

در دوره پیشرفته آموزش سالیدورکس Solidworks محیط های زیر در نرم افزار سالیدورکس (سالیدورک، سالیدورکز) آموزش داده می شود

آموزش ماژول طراحی سطوح پیشرفته  با سالیدورک | سالیدورکس Surface

آموزش ماژول ورق کاری با سالیدورک | سالیدورکس Sheet metal

آموزش طراحی سازه با سالیدورک | سالیدورکس Structure

آموزش ماژول جوشکاری با سالیدورک | سالیدورکس  Weldment

آموزش متحرک سازی با سالیدورک | سالیدورکس Motion

آموزش رندرینگ با سایدورک | سالیدورکس  Photo View

آموزش قالب سازی با سالیدورک | سالیدورکس Mold

آموزش ماژول طراحی دو بعدی سالیدورک | سالیدورکس Sketcher

در ماژول طراحی دو بعدی (Sketch) به ترسیمات دو بعدی که مبنایی برای ایجاد مدل های سه بعدی هستند پرداخته می شود. با استفاده از ابزارهای طراحی دو بعدی ماژول Sketch در نرم افزار سالیدورکس | سالیدورک هنرجو این قابلیت را پیدا می کند که ترسیمات دو بعدی را برای تبدیل شدن به یک حجم سه بعدی آماده کند.

آموزش ماژول طراحی سه بعدی سالیدورک | سالیدورکس Part Design

بعد از ترسیم مقطع یک مدل با استفاده از ابزازهای sketch بایستی با اجرای دستورات ترسیم سه یعدی (Features)، مدل سه بعدی مورد نظر را ایجاد کرد.

در ماژول Features کاربر با امکاناتی که این محیط در اختیارش گذاشته است به آسانی میتواند با سریعترین روش از یک قطعه طراحی شده، مدل سه بعدی تهیه نماید تا در محیط های دیگر از آن نمای دو بعدی و سه بعدی مونتاژی تهیه نماید یا بر روی آنها آنالیز انجام دهد. از توانمندیهای این ماژول کاربری آسان و کاربردی، امکان ویرایش و بازسازی آسان و سریع، قابلیت جابجائی دو طرفه با محیط های سه بعدی دیگر نرم افزار و قابلیت ذخیره سازی با فرمتهای مختلف نام برد. به طور کلی از این ماژول به منظور ایجاد مدل های سه بعدی استفاده می شود.

یکی از خصوصیات ماژول Features توانايي آماده سازي قطعه براي ساخت ميباشد زيرا هدف از طراحي و مدل كردن قطعات در نرم افزارهاي طراحي مكانيكي ساخت آنها ميباشد. علم به فرمانهاي نرم افزار و نحوه استفاده از آ نها تنها بخشي از دانش يك طراح ميباشد كه تا در خدمت اين هدف قرار نگيرد نتيجه اي جز ايجاد يك مدل سه بعدي بي فايده و بدون امکان ساخت ندارد. علم به فرآيندهاي ساخت و توليد فاكتور ديگري است كه بايد يك طراح براي طراحي اصولي به آن آگاه باشد.

آموزش محیط طراحی مونتاژ سالیدورک | سالیدورکس Assembly

پس از ترسیم قطعات به صورت مجزا جهت مونتاژ و سوار کردن قطعات بر روی یکدیگر  لازم است وارد محیط Assembly شده و با وارد کردن هر یک از قطعات و با انجام عملیات قید گذاری آن ها را بر روی هم مونتاژ کرد.

آموزش محيط نقشه کشی سالیدورک | سالیدورکس Drafting

خروجی مورد نیاز از یک قطعه و یک مجموعه مونتاژی می بایست به صورت یک نقشه دو بعدی جهت ساخت و اجرا باشد. در محیط Drawing میتوان قطعات طراحی شده و مجموعه های اسمبلی شده را با دادن مقدار اندازه ها به نقشه های دو بعدی کارگاهی تبدیل کرد .

آموزش ماژول ورق کاری

ماژول ورق کاری  Sheet metal   از نرم افزار سالیدورک (SOLIDWORKS) را مي توان محيط اصلي طراحي ورق (ورق كاري) و طراحي قطعات با ضخامت يكسان دانست، كه با استفاده از ابزارهاي راحت و كاربردي می توان هر مدلي را از ورق طراحي كرد و آن را برای عملیات برش و خم کاری آماده کرد.

درمحیط محيط ورق کاری Sheet metal از سالیدورک (SOLIDWORKS) می توان به فرم دهی و خم کاری بر روی ورق های فلزی پرداخت همچنین این امکان فراهم می شود که نقشه گسترده از مدل ورقکاری شده تهیه کرده و با ذخیره کردن با فرمت DXF آن را برای برش توسط دستگاه های لیزر ، واتر جت ، وایرکات و برش پلاسما آماده کرد.

آموزش طراحی سطوح پیشرفته

با استفاده از ابزارهای ماژول Surface در نرم افزار سالیدورک Solidworks امکان ترسیم مدلهایی با هندسه پیچیده فراهم می شود با استفاده از دستورات این ماژول از نرم افزار سالیدورک Solidworks می توان به طراحی مدل هایی پرداخت که پیش از این امکان ترسیم آن ها با استفاده از ابزارهای ماژول Feature فراهم نبوده است.

آموزش طراحی سازه

یکی دیگر از قابلیت های نرم افزار سالیدورکس فراهم آوردن امکان ترسیم سازه با استفاده از پروفیل های استاندارد است. با استفاده از این قابلیت قرار داده شده در نرم افزار سالیدورک SOLIDWORKS کاربر می تواند با راحتی پروفیل مورد نظر خود را انتخاب کرده و به ترسیم سازه مورد نظر خود بپردازد. این قابلیت مفید از نرم افزار سالیدورکس طراحان معمار را مجاب به استفاده از نرم افزار سالیدورکس کرده است.

آموزش ماژول جوشکاری

با استفاده از ابزارهای موجود در ماژول Weldment در نرم افزار سالیدورک Solidworks امکان ایجاد و شبیه سازی انواع جوش فراهم می شود که می توان از آن برای تهیه نقشه های ساخت با تعریف پارامترهای جوش کاری استفاده کرد.

آموزش ماژول آنالیز

نرم افزارهای قدرتمندی در دنیا قابلیت تحلیل المان محدود را دارا هستند که می توان از آن ها خروجی های بسیار مهم و حیاتی برای ساخت دریافت کرد  نرم افزار سالیدورک Solidworks امکان تحلیل به روش اجزای محدود با استفاده از ماژول Solidworks Simulation را داراست.

آموزش متحرک سازی

یکی از موارد بسیار مهم در طراحی یک مجموعه با قابلیت حرکتی، شبیه سازی آن در نرم افزار و ایجاد مکانیزم آن می باشد. با استفاده از ماژول قدرتمند Solidworks Motion در نرم افزار سالیدورک می توان مکانیزم های مختلف را ایجاد کرد و نوع حرکت انواع مجموعه های حرکتی را شبیه سازی کرد.

آموزش ماژول رندرینگ

یکی از موارد مهم در انتهای طراحی یک محصول نحوه نمایش و ارائه آن است. توسط فرآیندی به نام رندر می توان مدل سه بعدی طراحی شده در نرم افزار سالیدورک را به یک مدل واقع گرایانه با نسبت دادن جنس و رنگ تبدیل کرد که موجب جلوه طبیعی مدل سه بعدی برای درک بهتر می شود. نرم افزار سالیدورک SOLIDWORKS با بهره گیری از موتور رندر قدرتمند این قابلیت را داراست.

آموزش قالب سازی

در این بخش کاربر با نحوه ساخت قالب برای مدل طراحی شده آشنا می شود که می توان با ساخت آن در نرم افزار سالیدورک امکان تولید آن را فراهم کرد و از مرحله طراحی به مرحله اجرا رساند. در نرم افزار سالیدورک امکان ایجاد سطوح جدایش وجود داشته و می توان با وارد کردن قالب های آماده خام آن را به جهت برش با این سطوح استفاده کرد.