آموزش هایپرمش | آموزش Hypermesh | کلاس و دوره Hypermesh

سرفصل های آموزشی دوره هایپرمش (HyperMesh)

 1. آشنایی با قابلیت های نرم افزار هایپرمش
 2. دسته بندی مسایل از نظر پیچیدگی در مش بندی
 3. بررسی مسایلی که استفاده از هایپرمش در آنها اثر مهمی بر روی نتایج تحلیل می گذارد
 4. بررسی انواع روش های مش بندی در هایپرمش
 5. آموزش نحوه اصلاح هندسه و پارتیشن بندی ان به منظور مش بندی ساده تر
 6. آموزش نحوه مش بندی سطوح با المان های مربعی (quadrilateral) و مثلثی (traingular)
 7. آموزش نحوه ایجاد المان های هرمی (tetrahedral) به هر دو روش اتوماتیک و دستی
 8. آموزش نحوه چک کردن کیفیت المان ها و اصلاح المان های با کیفیت پایین
 9. آموزش نکات تکمیلی در مش بندی هندسه های پیچیده صنعتی
 10. مش بندی چند هندسه به منظور آموزش نحوه استفاده از دستورات نرم افزار هایپرمش و تحلیل آن هندسه ها در نرم افزار آباکوس و مقایسه نتایج بدست آمده با حالتی که تمام مراحل تحلیل در اباکوس انجام شود به منظور بررسی صحت مش بندی به کمک هایپرمش
 11. آموزش نحوه کار با orphan mesh در آباکوس
 12. مش بندی چند هندسه پیچیده صنعتی نظیر پره های توربین های گازی یا قطعات صنعتی با سوراخ های متعدد به منظور آموزش و تمرین نکات مربوط به مش بندی سازه های پیچیده

مخاطبین دوره:

مهندسین مکانیک، هوافضا، عمران از جمله افراد شرکت کننده در این دوره میباشند.

مدرس:

مهندس مهندس آقا سید میرزا بزرگ

دوره آموزشیتاریخ شروعروزساعتمدت دوره (ساعت)هزینه (تومان)سرفصل دورهلینک ثبت نام
دوره هایپرمش HyperMesh
(حضوری)
13 آباندوشنبه ها17 الی 2120380.000سرفصلثبت نام
دوره هایپرمش HyperMesh
(آنلاین)
13 آباندوشنبه ها17 الی 2120380.000سرفصلثبت نام

معرفي نرم افزار هایپرمش (HyperMesh)

در حال حاضر، اکثر نرم افزار هایی نظیر انسیس (ansys) و آباکوس (abaqus) که مسایل سازه ای را با استفاده از تکنیک المان محدود حل می کنند، در رابط گرافیکی خود دارای محیطی برای مش بندی قطعات می باشند. برای مثال در نرم افزار آباکوس ابزارهای مش بندی در ماژول mesh قرار دارند. با استفاده از ابزارهای موجود در این نوع محیط ها، شما می توانید بر روی قطعه هایی که پیچیدگی آنها تا سطح متوسط است، مشی مناسب و قابل قبول بریزید. منظور از مش قابل قبول و مناسب، مشی است که در آن کیفیت المان ها در نواحی که دقت جواب در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است(نظیر اطراف سوراخ ها و یا در اطراف برخی خم ها و fillet ها)، بالا باشد چراکه در صورت پایین بودن کیفیت المان ها دقت جواب پایین می آید. معمولا در یک محیط مربوط به مش بندی، ابزار هایی برای چک نمودن کیفیت المان ها وجود دارد. در این ابزار ها، معیار هایی وجود دارد که کیفیت المان های دو بعدی و سه بعدی را محاسبه کرده و المان هایی با کیفیت پایین را به شما نشان می دهند. هر یک از معیار های کیفیت المان، یک پارامتر هندسی را با توجه به شکل هندسی المان چک می کنند.

در حقیقت، فرآیند مش بندی یک سازه زمانی وقت گیر و چالش برانگیز می شود که شما بخواهید یک سازه پیچیده نظیر تیغه توربین گازی با سوراخ های خنک کاری و یا بلوک موتور احتراق داخلی را مش بندی کنید. در بسیاری از این موارد، حتی پس از ایمپورت هندسه به داخل محیط گرافیکی نرم افزار المان محدود، شما با اخطار ها و یا خطاهایی از سوی نرم افزار مبنی بر وجود مشکل در فایل منتقل شده مواجه می شوید در صورتی که فایل CAD منتقل شده دارای هیچ گونه مشکلی نیست ولی بخاطر داشتن پیچیدگی بالا، الگوریتم های موجود در نرم افزار های المان محدود توان تشخیص الگوی هندسی موجود در آنها را ندارد. از طرف دیگر حتی در صورت عدم مواجه با این اخطار ها و یا تصحیح آنها، در بسیاری از موارد شما نمی توانید بدون کم نمودن بیش از حد سایز المان ها، مشی با کیفیت مناسب را بر روی قطعات پیچیده ایجاد کنید.

در این موارد، یکی از بهترین راهها برای ایجاد مشی با کیفیت مناسب بر روی قطعات پیچیده، استفاده از نرم افزار هایپرمش (hypermesh) است. نرم افزار هایپرمش یکی از نرم افزار های موجود در پکیج هایپرورکس (hyperworks) است که به صورت خاص برای مش بندی و انجام سایر کار های مربوط به مرحله پیش پرداز (preprocessing) مدل المان محدود توسعه داده شده است. این نرم افزار به تعداد زیادی از نرم افزار های المان محدود نظیر آباکوس، انسیس و ال اس داینا (LS-dyna) و دیگر نرم افزار های المان محدودی که در ایران کمتر شناخته شده اند، فایل خروجی می دهد. در حقیقت وجود ابزار های متعدد برای مش بندی قطعات دو بعدی و سه بعدی، هایپرمش را به ابزاری بسیار قدرتمند برای مش بندی بدل نموده است.