کتیا | آموزش کتیا | آموزش Catia | کلاس کتیا | دوره کتیا | آموزشگاه کتیا

سرفصل های آموزشی دوره مقدماتی آموزش کتیا CATIA

در دوره مقدماتی اموزش کتیا CATIA محیط های زیر در نرم افزار کتیا آموزش داده می شود.

آشنایی با محیط نرم افزار و اصول اولیه مدلسازی

آموزش ماژول طراحی دو بعدی کتیا  Sketcher

آموزش ماژول طراحی سه بعدی کتیا  Part Design     

آموزش محیط طراحی مونتاژی کتیا  Assembly

آموزش محيط نقشه کشی کتیا  Drafting

آموزش وابسته سازی قطعات parametric design

ایجاد کتابخانه مواد در کتیا Material Library

بهینه سازی در کتیا Optimization

 

در این دوره شرکت کنندگان با محیط های اصلی و اصول کار با نرم افزار CATIA آشنا می شوند. دانشجویان با استفاده از مهارت های مختلف به ترسیم هندسه های قطعات مختلف می پردازند. قطعات ترسیمی را مونتاژ نموده و سپس از قطعات و مجموعه ها نقشه دوبعدی تهیه خواهند نمود.علاقه مندان پس از شرکت در دوره توانایی انجام یک پروژه را از ابتدا تا انتها را دارا میباشند. در جلسات مختلف دوره نقشه ها و جزوات آموزشی مورد نیاز ارائه میگردد. دانشجویان در پایان این دوره توانایی ترسیم قطعات دو بعدی و سه بعدی، مونتاژ قطعات و تهییه نقشه های صنعتی را دارا می باشند.

 

مخاطبین دوره:

مهندسین مکانیک، هوافضا، ساخت و تولید، صنایع، طراحی صنعتی از جمله افراد شرکت کننده در این دوره میباشند.

سرفصل های آموزشی دوره پیشرفته آموزش کتیا CATIA

در دوره پیشرفته اموزش کتیا CATIA محیط های زیر در نرم افزار کتیا آموزش داده می شود.

آموزش ماژول طراحی سطوح پیشرفته با کتیا Generative Shape Design

آموزش ماژول ورق کاری با کتیا Sheet metal

آموزش طراحی سازه با کتیا Structure

آموزش متحرک سازی با کتیا DMU Kinematics

آموزش جدول طراحی در کتیا Design Table

آموزش سطح سازی آزاد Free Style

آموزش رندرینگ با کتیا Rendering

 

آموزش ماژول طراحی دو بعدی کتیا Sketcher

در ماژول طراحی دو بعدی  (Sketch) به ترسیمات دو بعدی که مبنایی برای ایجاد مدل های سه بعدی هستند پرداخته می شود. با استفاده از ابزارهای طراحی دو بعدی ماژول Sketch در نرم افزار کتیا هنرجو این قابلیت را پیدا می کند که ترسیمات دو بعدی را برای تبدیل شدن به یک حجم سه بعدی آماده کند.

آموزش ماژول طراحی سه بعدی کتیا Part Design

بعد از ترسیم مقطع یک مدل با استفاده از ابزارهای sketch بایستی با اجرای دستورات ترسیم سه یعدی (Part Design)، مدل سه بعدی مورد نظر را ایجاد کرد.

در ماژول Part Design کاربر با امکاناتی که این محیط در اختیارش گذاشته است به آسانی میتواند با سریعترین روش از یک قطعه طراحی شده، مدل سه بعدی تهیه نماید تا در محیط های دیگر از آن نمای دو بعدی و سه بعدی مونتاژی تهیه نماید یا بر روی آنها آنالیز انجام دهد. از توانمندیهای این ماژول کاربری آسان و کاربردی،  امکان ویرایش و بازسازی آسان و سریع، قابلیت جابجائی دو طرفه با محیط های سه بعدی دیگر نرم افزار و قابلیت ذخیره سازی با فرمتهای مختلف نام برد. به طور کلی از این ماژول به منظور ایجاد مدل های سه بعدی استفاده می شود.

یکی از خصوصیات ماژول Part Design توانايي آماده سازي قطعه براي ساخت ميباشد زيرا هدف از طراحي و مدل كردن قطعات در نرم افزارهاي طراحي مكانيكي ساخت آنها ميباشد. علم به فرمانهاي نرم افزار و نحوه استفاده از آ نها تنها بخشي از دانش يك طراح ميباشد كه تا در خدمت اين هدف قرار نگيرد نتيجه اي جز ايجاد يك مدل سه بعدي بي فايده و بدون امکان ساخت ندارد . علم به فرآيندهاي ساخت و توليد فاكتور ديگري است كه بايد يك طراح براي طراحي اصولي به آن آگاه باشد.

آموزش محیط طراحی مونتاژ کتیا Assembly

پس از ترسیم قطعات به صورت مجزا جهت مونتاژ و سوار کردن قطعات بر روی یکدیگر  لازم است وارد محیط Assembly شده و با وارد کردن هر یک از قطعات و با انجام عملیات قید گذاری آن ها را بر روی هم مونتاژ کرد.

آموزش محيط نقشه کشی کتیا Drawting

خروجی مورد نیاز از یک قطعه و یک مجموعه مونتاژی می بایست به صورت یک نقشه دو بعدی جهت ساخت و اجرا باشد در محیط Drawing میتوان قطعات طراحی شده و مجموعه های اسمبلی شده را با دادن مقدار اندازه ها به نقشه های دو بعدی کارگاهی تبدیل کرد.

آموزش ماژول ورق کاری

مازول ورق کاری  Sheet metal   از نرم افزار کتیا (CATIA) را مي توان محيط اصلي طراحي ورق (ورق كاري) و طراحي قطعات با ضخامت يكسان دانست، كه با استفاده از ابزار هاي راحت وكاربردي به می توان هر مدلي را از ورق طراحي كرد و آن را برای عملیات برش و خم کاری آماده کرد.

درمحیط محيط ورق کاری Sheet metal از کتیا (CATIA) می توان به فرم دهی و خم کاری بر روی ورق های فلزی پرداخت همچنین این امکان فراهم می شود که نقشه گسترده از مدل ورقکاری شده تهیه کرده و با ذخیره کردن با فرمت DXF آن را برای برش توسط دستگاه های لیزر ، واتر جت ، وایرکات و برش پلاسما آماده کرد.

آموزش طراحی سطوح پیشرفته

با استفاده از ابزارهای ماژول Generative Shape Design در نرم افزار کتیا (CATIA) امکان ترسیم مدل هایی با هندسه پیچیده فراهم می شود با استفاده از دستورات این ماژول از نرم افزار کتیا (CATIA) می توان به طراحی مدل هایی پرداخت که پیش از این امکان ترسیم آن ها با استفاده از ابزارهای ماژول Part design فراهم نبوده است.

آموزش طراحی سازه

یکی دیگر از قابلیت های نرم افزار کتیا فراهم آوردن امکان ترسیم سازه با استفاده از پروفیل های استاندارد است. با استفاده از این قابلیت قرار داده شده در نرم افزار کتیا (CATIA) کاربر می تواند با راحتی پروفیل مورد نظر خود را انتخاب کرده و به ترسیم سازه مورد نظر خود بپردازد. این قابلیت مفید از نرم افزار کتیا طراحان معمار را مجاب به استفاده از آن کرده است.

آموزش متحرک سازی

یکی از موارد بسیار مهم در طراحی یک مجموعه با قابلیت حرکتی، شبیه سازی آن در نرم افزار و ایجاد مکانیزم آن می باشد. با استفاده از ماژول قدرتمند DMU Kinematics در نرم افزار کتیا (CATIA) می توان مکانیزم های مختلف را ایجاد کرد و نوع حرکت انواع مجموعه های حرکتی را شبیه سازی کرد.

آموزش سطح سازی آزاد

از دیگر ویژگی های نرم افزار کتیا استفاده از محیط Free Style آن میباشد که با داشتن تنها تصاویری از قطعه مورد نظر شروع به طراحی آن می کنیم.

آموزش ابر نقاط

یکی دیگر از کاربردهای نسبتا جدید نرم افزارهای طراحی کار با محیط ابر نقاط (Cloud of points) آن میباشد. به روش مهندسی معکوس با گرفتن نقاطی از قطعه مورد نظر و با وارد کردن آن به محیط قدرتمند کتیا میتوان قطعه ی مورد نظر را طراحی و بازسازی کرد.

آموزش قالب سازی

در این بخش کاربر با نحوه ساخت قالب برای مدل طراحی شده آشنا می شود که می توان با ساخت آن در نرم افزار کتیا امکان تولید آن را فراهم کرد و از مرحله طراحی به مرحله اجرا رساند. در نرم افزار کتیا امکان ایجاد سطوح جدایش وجود داشته و می توان با وارد کردن قالب های آماده خام آن را به جهت برش با این سطوح استفاده کرد.