آموزش اتوکد

سرفصل های آموزش اتوکد AutoCAD

در دوره عمومی آموزش اتوکد AutoCAD محیط های زیر در نرم افزار آموزش داده می شود.

آشنایی با محیط نرم افزار و اصول اولیه ترسیم
آموزش کامل اندازه گذاری و مختصات دهی
آموزش کلیه ابزارهای ترسیم و ویرایشی
نوشتن و نمادگذاری
آموزش سیستم اندازه گیری و مقیاس ها
آموزش لایه ها و قابلیت های آن
آموزش شیت بندی و پلات
خروجی گرفتن و چاپ نقشه

 

مخاطبین دوره:

مهندسین مکانیک، عمران، معماری، هوا و فضا، ساخت و تولید، طراحان صنعتی، برق و الکترونیک از جمله افراد شرکت کننده در این دوره میباشند.

محیط های کاری نرم افزار AutoCAD

اتوکد دارای ۳ محیط اصلی می‌باشد که عبارتند از:
۱- محیط دوبعدی اتوکد، AutoCAD Classic
۲- محیط سه بعدی اتوکد، 3D Modeling
۳- Drafting & Annotation

دوره آموزش اتوکد

نرم افزار اتوکد بهترین برنامه نقشه کشی و طراحی ساختمان در دنیاست که مجهز به قدرتمندترین، انعطاف پذیرترین و عالی ترین ابزارها در صنعت نقشه کشی می باشد. اتوکد از نادرترین برنامه هایی است که میلیون ها کاربر در سراسر دنیا از آن استفاده می کنند.

پیشرفت و توسعه روزافزون محصولات صنعتی باعث شده تا برای سهولت و افزایش دقت در تولیدات صنعتی، طرحهای اولیه بصورت نقشه های دو بعدی مستند سازی شوند.
از آنجا که برای مستند سازی این طرحها می بایست محصولات صنعتی را بصورت دو بعدی ترسیم نمود لذا قوانین متعددی در جهت تهیه نماهای لازم، انواع برشها، جزئیات و سایر موارد تعیین و تعریف گردد. مجموعه این قوانین طی دوره هایی تحت عنوان نقشه کشی صنعتی به دانشجویان آموزش داده می شود.

با پیدایش کامپیوتر، عرصه صنعت نیز دچار تغییر و تحولات و پیشرفتهای فراوانی شد. این پیشرفتها در نقشه کشی صنعتی ابتدا در محدوده ترسیم دو بعدی نقشه ها بصورت کامپیوتری با سرعت و دقت بیشتر خود را نشان داد اما امروزه ترسیم مدلهای سه بعدی، تحلیل مکانیکی و حتی تولید به کمک کامپیوتر نقش به سزایی در تولید محصولات صنعتی ایفا می کند.

بازار کار نرم افزار

کاربردهای بی شمار این نرم افزار ، زمینه ساز اشتغال بخش عمده ای از کاربران کامپیوتر بوده و می توان آموزش اتوکد را بعنوان یک بنگاه اشتغال زایی حرفه ای معرفی کرد.
بنابراین، آموزش اتوکد نحوه استفاده از این نرم افزار قدرتمند به شما کمک می کند تا هر چه سریع تر مسیر صحیحی را برای کسب در آمد انتخاب کرده و به سوی آن حرکت کنید.

از دیگر نرم افزارهای طراحی سه بعدی قدرتمند پرکاربرد در ایران می توان کتیا و سالیدورک را نام برد.

نرم افزار Autocad

اتوکد نام نرم افزاری است که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی به کار میرود. این نرم افزار از محصولات شرکت آمریکایی اتودسک است که از سال ۱۳۶۱ تا به امروز در نسخه های گوناگون تولید شده است. و در هر نسخه جدید، امکانات و قابلیت های متنوع تری ارائه شده است. کاربران امکان استفاده از محیط های دو بعدی و سه بعدی را دارند. به طور کلی میتوان اتوکد را جایگزینی عالی برای میز و وسایل نقشه کشی مهندسان دانست.

نرم افزار Autocad یکی از مهمترین و پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی های دو بعدی و سه بعدی و همچنین ترسیم فنی است. در واقع، وجود عبارت CAD در نام این نرم افزار مخففی است از عبارت Computer Aided Design به معنی طراحی به کمک نرم افزار است. البته در منابع مختلف دیگر CAD را بعنوان کلمه اختصاری عبارت Computer Aided Drafting  و به معنای ترسیم فنی به کمک نرم افزار نیز معرفی کرده اند.

این نرم افزار برای نخستین بار در سال 1982 توسط شرکت Autodesk طراحی شد، یکی از نخستین نرم افزارهای طراحی به کمک کامپیوتر بود که کاربران می توانستند آن را بر روی کامپیوترهای شخصی خود اجرا کنند. نرم افزارهای اولیه به کاربران این امکان را می دادند تا فقط به ترسیم خط، چند ضلعی، دایره، کمان و متن بپردازند.
از اواسط سال 1990 میلادی ابزارهای کاملتری را برای طراحی های دو بعدی و ابزارهای جدیدی را برای طراحی های سه بعدی ایجاد نمود. البته سالیان زیادی طول کشید تا ساختار ابزارهای دوبعدی و سه بعدی تکمیل شود.

آموزش اتوکد به اندازه ای قدرتمند است که حتی برای کوچکترین موارد نیز کنترل ها و تنظیمات فراوانی را ایجاد کرده و به کاربران امکان می دهد تا براحتی بتوانند موضوع های دو و سه بعدی را خلق کرده و یا به ترسیم نقشه های مورد نیاز خود بپردازند. ابزارها و دستورات به اندازه ای پیشرفته و حرفه ای است که هر کاربری با فراگیری نحوه استفاده از آن می تواند اوضاع کاری خود را بطور کلی دگرگون کند.